District Navigation

Main Navigation

BreadCrumb

Clubs and Activities

Activities - Get Involved, Stay Connected

 A Kid Again
Advisor - Monica Asher


Acapella  Pop Choir - Above the Noise
Advisor - Cheryl Brooks


ACT and SAT Prep Club
Advisor - Bethany Janusz


Anime Club
Advisor - Sarah Leonard


Art Club
Advisors- Stephanie Forney


Asian Student Union
Advisor - Jamie Paoloni


Baking Club
Advisor - Jasmine Reilly


Be W.I.S.E. Initiative
Advisor - Becky Hockstok


Between the Lines
Advisors - Laura Calland & Elizabeth Stringer


Big Future
Advisor - Jessica Timmons 


Black Empowerment Club/LIFE Movement
Advisor - Austin Nunn


Chess Club/ E Sport Team
Advisor - Christian Hipsher


Classic Rock Club
Advisor - Ryan Sparks


Color Guard/Winter Guard
Advisor - Jared Miller


Computer Programming Team
Advisor - Jim Savinell


Crochet for Charity
Advisor - Bethany Janusz


Culinary Cuisine
Advisor - Brandie Painter


DECA
Advisor - Teresa_Gellenbeck


Digital Art & Animation Studio
Advisor -  Stephanie Forney


Drama
Advisor - Cathy Swain-Abrams


EntrepreNEERS Business Club
Advisor - Teresa Gellenbeck


Environmental Club
Advisors - Jessica Timmons


Face to Face/Diversity
Advisor - Austin Nunn


Fashion Club
Advisor - Brandie Painter


FCA
Advisor - Student Led


Film Club
Advisor - Austin Nunn


French Club
Advisor - Larissa Sauder


French Honor Society 
Advisor - Larissa Sauder


Gardening Club
Advisor - Elizabeth Stringer


German Club
Advisor - Kelly Jessup


German Honor Society
Advisor - Kelly Jessup


Girls on the Go
Advisor - Teresa Gellenbeck


GSA  
Advisor - Sarah Hanna


Help For Hope
Advisor - Laura Calland 


Henna Club
Advisor - Emily Samples


In The Know
Advisor - James Savinell 


I Support the Girls
Advisor - Alexandra Tony


Indian Culture Club
Advisor - Anita Thomas


Interact Service Club
Advisor - TBA


International Thespian Society
Advisor - Cathy Swain-Abrams


Jazz Band
Advisor - Zach Zerkle


Jazz Choir - Starstruck
Advisor - Cheryl Brooks


Letters for Rose
Advisor: Laura Calland and Jorie Trubiano


Marching Band
Advisor - Joshua Boyer


Math Club
Advisor - Stephanie Archer


Mini Golf
Advisor - Taylor Sieve


National Art Honor Society
Advisor - Stephanie Forney


National Business Honor Society
Advisor - Teresa Gellenbeck


National Honor Society
Advisor - Leslie Hosgood


National Social Studies Honor Society
Advisor - Jamie Paoloni


Newspaper
Advisor - Kari Phillips


Olentangy Model United Nations 
Advisors - Michael Demana & Amy Beal


Orange United
Advisor - Emma Bloecher


Orchestra
Advisor - Lori Cornett


Philocracy
Advisor - Sarah Hanna


Pioneer Ambassadors
Advisor - Christine Dutrow 


Pre-Modern Television
Advisor - William Matthes 


Robotics Club
Advisor - Andrew Bachmann


Science Club
Advisor - Kevin Guse 


Science Olympiad
Advisor - Bethany Janusz


Second and Seven
Advisor - Karen Cahill


Ski Club 
Advisor - Debra Yacovone


Spanish Club
Advisors - Angie Jackson & Alexandra Tony


Spanish Honor Society 
Advisor - Angie Jackson & Alexandra Tony


Speech & Debate Club
Advisor - Rachel Hecker & Anthony Taliani


Spike Ball
Advisor - Zachary Grubb


Student Council
Advisors - Becky Whitney


Tabletop Gaming Club
Advisor - Drew Bachmann


Tamil Literature Club
Advisor - Anita Thomas


Teen Advocates
Advisor - Tammy Sensibaugh


Tri-M Music Honor Society
Advisor - Lori Cornett


Women in Engineering
Advisor - Lindsay Chaney


Yearbook
Advisor - Kari Phillips


 

Class Advisors

SPORTS

FALL SPORTS

Cheer Fall
Coach - Joci Salupo


 Cross Country Boys
 Coach - Adam Walters


 Cross Country Girls
 Coach - Rae Schuh


 Field Hockey
 Coach - Olivia Susi


 Football
 Coach - Wesley Schroeder


 Golf Boys
 Coach - Thomas Cromleigh


 Golf Girls
 Coach - Todd Helline


 Soccer Boys
 Coach - Brett Weiss


 Soccer Girls
Coach - Tim Lawrence


 Tennis Girls
 Coach - Susan Storrer


 Volleyball Girls
 Coach - Katie Duy


 WINTER SPORTS

 Basketball Boys
 Coach - Anthony Calo


 Basketball Girls
 Coach - TBA


 Bowling Boys
 Coach - Rodney Palmer


 Bowling Girls 
 Coach - Dominic Boysaw


 Cheer Winter
 Coach - Joci Salupo


 Gymnastics
 Coach - TBA


 Ice Hockey
 Coach - Brenton Blaskie


 Swim and Dive Boys and Girls
 Coach - Devoney Charnier


 Wrestling Boys
 Coach - Scott Tressler


Wrestiling Girls
Coach - Brian Nicola


SPRING SPORTS

 Baseball
 Coach - Tom Marker


Lacrosse Boys
 Coach - Jerrod Gilliam


 Lacrosse Girls
 Coach - Michael Harrington


 Softball
 Coach - Mason Robinson


 Tennis Boys
 Coach - Matthew Rutherford


 Track Boys and Girls
 Coach - Adam Walters


 Volleyball Boys 
 Coach - Lauren Bollman